Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek


Jen tak na úvod...

Osazenstvo naší stáje se většinou moc nemění. Koně si vybíráme podle toho, jak se nám líbí a ne podle jejich původu, takže většina koníků jsou kříženci. Nejstarší kobylka (nyní už v koňském nebi) byla u nás téměř 25 let.


Koníci přebývají ve stáji, která je celá ze dřeva a kupodivu nám ji ještě nesežrali. Ale aby byli opravdu spokojení potřebují pastviny. Velikost našich pastvin asi není úplně podle jejich představ, ale na pořádné vyhození z kopýtka jim to stačí. Přes léto se v horkých dnech chladí ve stáji a přes noc bývají venku.

V zimním období nemají tolik práce a dopřávají si zaslouženého odpočinku. Jakmile se ale v kalendáři objeví březen, začínají se připravovat na nadcházející sezonu. Trénink se samozřejmě přizpůsobuje jejich kondici, povaze i věku.

Kromě ježdění pod sedlem jim už několik let slibujeme, že je naučíme tahat a budeme je zapřahat do bryčky. Ale zatím na to ještě nedošlo. Možná se někdy dočkají.

Koníci, kteří momentálně působí na ranči


JessikaObrazek
Původ: Arab x ČT
Pohlaví: klisna
Narozena: 1997

Tato dáma na dlouhých nohách se u nás narodila. Bylo to takové roztomilé hnědé hříbátko. Jak léta plynou, začíná se Jessika čím dál víc vybarvovat do běla - po otci. Takže můžeme říct, že každý rok máme nového koně, protože každý rok má trochu jinou barvu.

Je to velice pohodový a spolehlivý koník. Ve stáji si hlídá své soukromí a docela často nás přivítá se sklopenýma ušima. Někdy dokonce syčí. Za to venku je moc milá a když na někoho nemá náladu, tak prostě odejde.

Jessika se zúčastňovala rychlostních závodů, rodeí, Hubertových jízd, ale v posledních letech se věnuje hlavně džigitovce.

ZDE je několik fotek.Greayn Boy alias Monty
Původ: quarter x ČTObrazek
Pohlaví: valach
Narozen: 2005

Po prodeji Romea bylo ve stáji tak nějak smutno jen se dvěma koníky a tak to místo vyplnil Monty. Mladá krev ve stáji to tam trochu oživila. Jeli jsme pro něj až k Českým Budějovicím.

Monty nám dal pěkně zabrat. Ač je to velký kůň, všeho se bál.  Snad i svému stínu věřil víc než člověku. Po několika letech práce je to o něco lepší. V čem se však našel je džigitovka, stal se z něj  dobrý a spolehlivý kůň. Stále nás však ještě dovede překvapit a to jak v dobrém, tak i v tom horším slova smyslu.

ZDE jsou fotky.

 

Jesperado

Původ: P.R.E. x Arab/ČTp1430894.jpg

Pohlaví:hřebec

Narozen: duben 2012

Naše první hříbátko na ranči po 15 letech a zároveň Jessičino první hříbě. Španělskou krev z otcovy strany jsme vybrali záměrně. Do budoucna totiž počítáme, že mladý Jerrynek, jak mu pracovně říkáme, zastoupí Jessiku na show. Zatím z něj roste zvídavý a hodný koník. Velmi brzy začal přelínávat do šedé barvy a zanedlouho z něj bude běloušek po rodičích. Velmi dobře si rozumí s Montym, který ho adoptoval jako svého nevlastního syna. My doufáme, že od  něj Jerry odkouká je to dobré.

Fotky Jesperada ZDE.

 

Top Gun alias Sheity

p1450782.jpgPůvod: A1/1 x Trakén/Arab

Pohlaví: Valach

Narozen: červen 2009

 

Čerstvě obsednutý Sheity (jak původnímu Topikovi nyní říkáme) doplnil stav našeho stáda měsíc před Vánocemi 2013. Přestože z našich koní není nejmladší, je nejmenší, takový správný westerňáček. Kdyby svému původnímu majiteli málo nevyrostl, nebyl by ani na prodej. Zatím je v základním výcviku a seznamuje se se zvyklostmi na našem ranči. Je to moc snaživý koník, který snad jednou opět rozvíří vody westernových rychlostních disciplín a čas ukáže, co mu ještě půjde.

Několik fotek najdete TADY.


Koníci, kteří u nás již nejsou


Rocky
Plemeno: Arab x hucul
Obrazek
Pohlaví: valach
Narozen: 1997

Rockyho jsme si poprvé všimli na Ranči Orel v Jeseníkách, kde jsme byli na Dni Dětí a Rokyšek se tam ještě spolu s dalšími koníky spokojeně pásl v ohradě. Patřil naší kamarádce Radce Ptáčkové. Dělali jsme si legraci, že kdyby ho někdy prodávala, že ho koupíme.No a tak jsme ho na podzim 2006 koupili.

Že je Rokátko kříženec araba s huculem by mu nikdo nehádal, vypadá totiž jako čistý arab a taky se tak chová. Je to velice jemný a drobný koník. Pokud ale nemá dost práce, umí udělat jezdci vyjížďku dosti zajímavou.

V ohradě na něho žádný z našich koní nemá, co se týče obratnosti a rychlosti. Spolu s Markétou se zúčastnil několika závodů v rychlostních disciplínách a nevedl si vůbec špatně. Vzhledem k jeho povaze byl často z nového prostředí a cizích koní nervózní a bál se. A proto jsme ho poslední roky jižn evystavovat zbytečnému stresu a počet závodů radikálně zredukovali.  Rokyšek se našel v distančních závodech, kterých se každoročně na jaře účastnil. Zatím pokaždé stál na stupních vítězů.

ZDE jsou nějaké fotky.

Nejen z časových důvodů jsme je  na podzim 2012 prodali našim kamarádům do Štramberka.

 

MirkaObrazek
Plemeno: českomoravský belgický kůň
Pohlaví: klisna
Narozena: 1982

Dalo by se říct, že Mirinda strávila na ranči celý svůj život. Byla zde od svého půl roku. Za svůj dlouhý život dala 11 hříbat. Byla velice pracovitá a spolehlivá. Chodila do brambor, občas tahala dřevo, ale hlavně nám hlídala stádo. Nikoho do ohrady nepustila a dokonce i na nás občas vyjela. Ve skutečnosti to byl obrovský strašpytel. Z obavy, že zůstane v ohradě sama si raději všechny koně hlídala a každého cizího příchozího dvounohého návštěvníka odháněla. S přibývajícími léty ji však začaly zlobit nohy a ranní vstávání bylo horší a horší. Až jednoho dne...dožila se úctyhodných 25 let.

Romeo
Plemeno: Trakénský kůň otec: Topas 23 (Démon) matka: Danae
Pohlaví: valach
Narozen: květen 1996
Obrazek
Romea jsme si koupili na sklonku roku 2000. Byl to krásný černý hnědák s malou hlavou a atletickou postavou. Kupovali jsme ho neobsednutého, ale kdyby jsem věděli co nás všechno čeká, možná bychom si to rozmysleli.... Romeo nás vyškolil. Dá se říct, že jsme ho obsedali téměř dva roky, než se úplně smířil se sedlem. První půlrok neustále prchal. Ale jinak to byl strašně hodný koník. Nikdy nekopl ani nekousl.
ObrazekDíky němu jsme se dozvěděli o přirozených metodách práce s koněm a Romeo začal dělat pokroky. Nebál se práskajícího biče, hluku, aut atd. V roce 2003 začal svou závodní kariéru v rychlostních soutěžích. Vrcholu dosáhl v roce 2005 získáním titulu vicemistra ČR v rychlostní disciplíně Pole Bending. Pak již nezávodil. Jen občas se šel ukázat na nějakou Show. Z časových důvodů jsme jej v srpnu 2007 museli prodat. Koupil ho kamarád, který dělá u filmu.U něj se však Romeo dlouho neohřál a nyní je u Lucky, od které už snad nikam dál nepůjde. Více o Romeovi ZDE.

Quantanamo
Plemeno: ČT x Paint horse otec: Versary Toly Key (Paint horse) matka: Leda (ČT)
Pohlaví: hřebec
Narozen: květen 2005
Obrazek

Quantík se u nás moc neohřál. Byl to hodný koník, ale postupem času se ukázalo, že pro účel, pro který jsme jej koupili by se moc nehodil. Přestěhoval se do jižních krajů oblasti Znojma.