Jdi na obsah Jdi na menu
 Něco málo o našem Ranči

Obrazek
Většina si asi myslí, že nejdůležitější část Ranče Na Žarách jsou koně. Není tomu tak. Nejdříve bylo hospodářství s hovězím dobytkem, které dnes čítá kolem 30 kusů. Tam se odehrává veškeré dění: seno, senáž, zemědělské stroje... my jsme se s koníkama tak trošku trhli a nad rančem na kopci si postavili stáj a později tam koupili i náš malý domeček.

ObrazekProtože kopec, na kterém stojí stáj a kde se prohání koně se jmenuje Žáry, dostal ranč název Na Žarách. Je zde klid a pohoda...jen občas ty větry...To jsou tedy dvě různé části ranče, ke kterým několik let zpět přibyla poslední - třetí část a to v podobě drobného zvířectva: krůty, prasátka, kozlík, kačeny... které vykrmuje švagr Láďa (mimochodem dvojče Ivka, ale nejsou si vůbec podobní).


A nyní k obyvatelům:
Obrazek

 

Hospodář (tchán) s nejmladším vnoučetem - našim Jeníčkem. Ranč vedl společně s nejstarším synem Jeníkem několik let, kterému po odchodu do důchodu hospodářství předal.


 

 

 

 

Obrazek

 

 

Tchýně Lidka je dobrák od kosti. Návštěvě by rozdala poslední krajíc chleba. Dodnes nevím ( a to jsem na ranči již 8 let) jak to dělá, že vždycky má navařeno nejmíň pro šest lidí a plný stůl dobrot. No prostě kdo umí umí, a kdo neumí čumí. (jako já)

 

 

 
Obrazek

Jeník - nejstarší bratr od Ivka a hlavní vedoucí na "hovězáckém" úseku ranče. Stačí se podívat co má Jeník na hlavě a nepotřebujete předpověď počasí. Když má čepici nebo beranici, tak bude pořádná zima nebo větřisko. Pokud kulicha vymění za klobouk, zaručuje to teplé a slunečné počasí, sem tam s nějakou přeháňkou a pokud zrovna nemá na hlavě nic (teda kromě bujné hřívy) tak bude ved
ro k zalknutí.

 

ObrazekIvo - má hlavní slovo u koní, což je další část ranče, která se tak trochu přiživuje na "hovězáckém" úseku. Každý rok nám Jeník naplní seník až po střechu a na oplátku mu Ivo pomůže při senáži nebo sušení. Balíky jsou k nezaplacení. Ještě před několika lety jsme seno tlačili do seníku v těch největších vedrech a teď se vysokozdvižným vozíkem naloží na sebe a je za chvíli hotovo. No jo, technika je technika.


 

 

 

 

Obrazek

Vláďa - Ivkovo dvojče, šéf úseku drobného zvířectva a otec pěti dětí. Na jejo farmě najdete kozy, kačenky, husy, krůty, prasátka, poníky, slepice a samozřejmě kočky a psy. Jeho další nemalou funkcí  je hospodský. Saloon Na Šenku je vyhlášený dobrým jídlem ( z domácích zdrojů) a stylovým prostředím. Najdete jej když pojedete od Frenštátu p.R. směrem na Trojanovice Bystré.


 

 

 

Tady je video k pracím na ranči: