Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aby se sousedé nezlobili...

17. 4. 2012

p1390681.jpgVůně lesa či rozkvetlé louky, dusot cválajícího koně, vlající hříva, pocit volnosti… to vše  prožíváme, když si vyjedeme se svým čtyřnohým kamarádem do přírody. Taková krásná vyjížďka se však v mžiku může změnit v noční můru v podobě láteřícího souseda či zemědělce. Abychom tomu předcházeli a udržovali dobré vztahy s lidmi z našeho okolí, je tady pár rad, jak se chovat, abychom jim nezavdávali příčinu k nenávisti vůči „koňákům“. Nebo brzy skončíme jako ve Velké Británii a jiných zemích, kde se s koněm smí na vyjížďky POUZE po vyznačených hipostezkách.

Není divu, že spousta lidí pracujících v zemědělství nemůže koňákům přijít na jméno. Když zabrousíme na internetu, můžeme vidět spousty fotek koní v mladém obilí, zlatožlutě zářící řepce, slunečnicích nebo v rudém poli máků. Fotky jsou to sice impozantní, ale jejich aktéři již nevidí tu dřinu,čas a peníze které se skrývají za rozkvetlou krásou.Pro pěkný záběr jsou schopni pošlapat kus něčí práce. Řeknete si, že ten kousek na tom hektarovém poli nejde ani poznat? Ale co kdyby si to řekl každý, pak by škody na poli byly opravdu velké. Když vidím fotky, jak se mladá holčina na koni promenáduje mladou pšenicí, která sotva vylézá ze země a za ní jsou díry od kopyt, je mi z toho smutno. Přemýšlejme trochu hlavou, jak by se vám líbilo, kdyby vám někdo šlapal po zahrádce o kterou se staráte a na vaše upozornění by jen prohodil, že jede po kraji?

Nedělejme si zbytečně nepřátele. Vždyť stačí trocha ohleduplnosti a můžou být spokojeny obě strany.

Pár tipů, jak se vyhnout konfliktům:

-          pozdrav a ještě s přídavkem milého úsměvu většinou odzbrojí i ty největší zarputilce

-          pokud projíždíte kolem nějakého stavení, ke kterému zjevně patří i půda po které šlapete, vždy se zeptejte vlastníků, zda tudy můžete projet.

-          když už vám někdo láteří, že mu jezdíte po pozemku, nedejte se strhnout emocemi a neopláceje mu to použitím ostřejších výrazů či výhružek. Omluva je určitě na místě. Zkuste se s ním dohodnout, zda tudy můžete projíždět za sucha, či dokud je tráva malá nebo na za jiných okolností. Pokud se budete s dotyčnou osobou vadit, bude to jen horší.

-          při delší rozmluvě s majitelem pozemku je vhodné sesednout z koně, aby dotyčný neměl pocit, že se nad ním jezdec povyšuje.

-          nejezděte v zasetém obilí ani vzrostlé trávě – a to ani za sucha.

-          vyhněte se mladým porostům v lese či čerstvě zasazeným stromkům.

-          pokud jezdíte často ve skupině více jezdců, vybírejte takovou trasu, kde kopyta koní nenadělají škodu.

-          argument, že máte koně naboso a tudíž nemůžete po cestě a jedete po kraji louky, není pro majitele pozemku nikterak dostačující.

-          nepřerušujte elektrické ohrady, které slouží pro pasení dobytka.

-          vyhýbejte se chodníkům či husté zástavbě. Váš kůň by tam mohl zanechat nepříjemně páchnoucí stopu.