Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brzdit či nebrzit?

15. 1. 2015

pepa-foto4.jpgKůň se nepřetvařuje ani si na nic nehraje a prostě se chová tak, jak mu bylo dáno - přirozeně. A proto se není čemu divit, když v situacích, které vyhodnotí jako nebezpečné "vezme nohy na ramena". Útěk je prvním přirozeným ochranným mechanismem koněm. Nejprve uteče a až poté přemýšlí a vyhodnocuje situaci. Toto chování lze do jisté míry zmírnit či odbourat. Cílem tohoto článku však není návod na uvykání na rozličné ruchy, nýbrž zamyšlení se, jak pracovat a využít tuto situaci v náš prospěch.

Nejčastějším příkladem je leknutí a následný útěk nebo nedorozumění mezi jezdcem a koněm, přehnané pomůcky jezdce, bolest, nedostatek respektu a další.  Všechny vyjmenované věci je třeba nejprve vyřešit, než se pustíme do další práce.

Ale ať už koně připravíme jakkoliv dobře, není vyloučeno, že nenastane situace, ve které by kůň chtěl převzít úlohu rozhodování na sebe.

Práce s koněm na uvolnění je jednou z nejdůležitějších částí každého tréninku. Uvolněný kůň je jemný na pomůckách, netuhne, je ohebný. Proto zařazujeme do každého tréninku ohýbání krku na obě strany, práci na dvou stopách (ustupování, dovnitř plec, dovnitř záď, poloviční překrok) nejprve v kroku a poté i v klusu. Tím si jezdec může ověřit, jak dobře kůň rozumí používaným pomůckám a jak dobře a ochotně na ně reaguje. Samozřejmě vše s ohledem na stupeň výcviku koně, jeho věk a zdravotní stav.

A nyní již k samotnému jádru věci. Jezdec koně požádá o směr a tempo a to by měl kůň dodržet. Pokud z jakéhokoliv důvodu se rozhodne ať už pro útěk či např. rychlý cval po jízdárně nebo v terénu bez předchozí pobídky jezdce je třeba tuto situaci okamžitě řešit. Příště by se totiž stávalo mnohem častěji, že by si kůň sám určoval tempo bez ohledu na jezdce. Nejčastějším řešením bývá přitažení za otěže a přetahování se s koněm, kdy kůň zthuhne, převrátí krk a zakousne se do udidla a běží dál. Na prvním místě je Vaše bezpečnost (i bezpečnost koně), takže dostat koně pod kontrolu je v tuto chvíli to nejdůležitěší. Pokud jste koně poctivě uvolňovali a ohýbali, nejjednodušší způsob jak jej zpomalit je ohnout mu hlavu do strany pomocí jedné otěže, kdy koni změníte těžiště, vyvedete jej z rovnováhy a on tuto novou situaci musí řešit tím, že zpomalí a bude se opět snažit získat svou ztracenou rovnováhu. Tím jej dostanete pod kontrolu. Pokud máte dostatek místa nesnažte se koně úplně zastavit, pouze ho mějte pod kontrolou a jeho energii využijte ve svůj prospěch. Pokračujte v práci na kruhu, který můžete postupně zmenšovat nebo později i měnit směr. Důležité je nesnažit se koně ihned zastavit, ale dát mu  dostatečnou práci navíc, kterou by neměl, kdyby se sám nepokusil převzít vedení. Je také důležité zůstat v klidu, protože Vaše emoce pomůžou koni se rychleji uvolnit. Mám na vlastních koních ověřeno, že po několika kolečkách navíc jej začnu chválit a kůň se rychleji uvolní, vycítí , že na něj nemáte vztek a že nemusí ještě prchat před Vašemi emocemi. Jakmile se uvolní a začne sám nabízet pomalejší tempo, ještě jej nechám alespoň 1-2 kolečka pracovat než přejdu do kroku.

Sám koník zjistí, že není třeba se někam zbytečně honit, práci neuteče ba naopak. Velkou výhodou je, že využijete jeho energie ve Váš prospěch, dostanete koně po kontrolu aniž byste se s ním museli přetahovat, pošetříte koňskou hubu a určitě vylepšíte i Váš vzájemný vztah s koněm. 

Pokud se Vám tato situace přihodí na vyjížďce s jinými koňmi, buďte důslední a řešte ji ihned. Poproste ostatní jezdce o chvíli trpělivosti, aby Vám situaci ještě nestěžovali odcházející koně.

 

Ilustrační foto: Pepa Hloušek