Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylinky pro koně

29. 1. 2009

ObrazekBlahovičník, eukalyptus

-proti kašli a rýmě, při lámavých kopytech a rozštěpech, pro lepší vzduch ve stáji

Směsi koňského krmiva proti kašli vždy obsahují eukalyptus. Existují i eukalyptové lizy, ale koně je sežerou za celý den.

U nemocných koní je možno postavit ve stáji nádobu s olejem nebo jej rozprašovat, aby se zlepšil vzduch. Eukalyptus je znám jako prostředek proti kašli. Rozpouští tuhý hlen a tiší křeče. Zkuste s vaším kašlajícím koněm pravidelně inhalovat. Eukalyptus se dá také jako jemná mast dobře vtírat do nozder. při lámavých kopytech a rozštěpech můžeme kopyta natírat eukalyptem s vavřínovým olejem.

 

ObrazekMáta peprná

-působí preventivně proti kolikám, rozpouští hlen, proti kašli a bronchitidě, pomáhá při bodnutí hmyzem a postižení plísněmi

chcete-li pro své koně udělat dobrý skutek, vysaďte na pastvině mátu. koně ji rádi spásají a tím si sami pomáhají.

Dávkování: do krmiva denně přidáme až 50g sušené máty nebo z ní uvaříme čaj

Vnitřní použití: přidat ke krmení čerstvou nebo sušenou mátu nebo čaj

Zevně pomáhá při bodnutí hmyzem, mírnému svědění při letní vyrážce, u klisen po odstavení hříběte pomáhá máta k zaprahnutí vemene.

 

ObrazekRůže šípková

- stupňuje obranyschopnost, posiluje játra, podporuje trávící ústrojí

Šípky patří k přírodním léčivům, jež si lze snadno opatřit. Podporují růst kopyt, zlepšují srst a zvyšují obranyschopnost. při schvácení kopyt může prospět posilující účinek na játra. Šípky zabezpečují zdravé trávící ústrojí a pomáhají při průjmu a zácpě.

Koně milují šípkový čaj. Čerstvé červené plody lze na podzim přimíchat do krmiva. Sušené šípky se musí chránit před vlhkostí. měly by se podávat denně.

Denně lze přidat do krmení 30-40 sušených plodů. jako jarní kůru (přelínání, nebezpečí schvácení kopyt, náchylnost k infekcím) smícháme šípkový čaj s jinými bylinami, např. kopřivami, zeleným čajem a slézem.

 

Obrazek Zelený čaj

-podporuje obranyschopnost, na zotavení po nemoci, vyrovnává ztrátu minerálních látek, proti letnímu ekzému

Podle čínské tradice vykazuje zelený čaj léčivé, posilující a preventivní účinky. Čaj přidejte do vody na pití nebo jím přelévejte jadrné krmivo

Vnitřní použití: dva sáčky spařit po dobu asi 5 až 6ti minut v 0,25 až 0,5l vody.


 Z knihy přírodní léčba koní - Cornelia Witteková

ZDROJ:     http://www.ranchtraplice.estranky.cz/