Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hubertova jízda a pravidla bezpečnosti

21. 9. 2011

-hubertova-jizda.jpgSvátek svatého Huberta, patrona jezdců a lovců, připadá každoročně na 3.listopadu. Ale již od konce září se konají v různých jezdeckých stájích Hubertovy jízdy, jako připomínka parforsních honů. Je to vlastně takové vyvrcholení a zároveň ukončení jezdecké sezony. Přátelské počasí i barvy podzimu tuto jezdeckou událost ještě více umocňují.

Před samotným začátkem Hubertovy jízdy, může být lot jezdců rozdělen do několika skupin podle svých jezdeckých dovedností.

Trasa je připravena vždy dopředu a některé stáje mají v zásobě různé varianty ať už pro začátečníky či pokročilé.

Tradiční lišku nyní představuje jezdec, který má většinou připnutý liščí ohon na kabátu a symbolizuje tak dávnou tradici honu. Jezdívá v čele lotu společně s Mastrem, kterého by měl představovat nejzkušenější jezdec či pořadatel Hubertovy jízdy. Ten dohlíží na všechny prohřešky během jízdy, pečlivě si je zaznamenává a na konci dne u hubertovského soudu odsoudí případné hříšníky za všechny možné i nemožné přestupky.

Po slavnostním zahájení a pronesení úvodní řeči, kde jsou jezdcům připomenuta i pravidla Hubertovy jízdy přijde na řadu stužkování jezdců a v některých případech i odměna pro koně v podobě nabídnuté hrsti ovsa.

Trasa Hubertovy jízdy vede obvykle krásnou podzimní krajinou, vyhýbá se pokud možno komunikacím a během jízdy jsou překonávány pevné překážky. Koně, které nejsou navyklé na skákání mohou překážku obejít. Obvykle na půli trasy bývá nachystáno občerstvení. Jezdci i koně si tak mohou odpočinout a posilnit se na další úsek tratě. Pokud pořadatel zajistí přepravu diváků, mohou být i tito přítomni na občerstvení či u některých zajímavých úseků na trati. Poslední fází Hubertovy jízdy bývá obvykle hon na lišku tzv. Halali. Ten spočívá v ukořistění liščího ocasu, který se buď připevňuje na lano nad trať závěrečného Halali nebo jej Liška odhodí na zem či jej jezdci mohou strhnout z jejího  kabátu. Vítězem lovu se pak stává ten jezdec, kterému se podaří tuto vzácnou trofej ukořistit.

Večerní soud pak zasedne v čele s Mastrem a odsouzení hříšníci musí většinou svůj prohřešek splatit nějakým tím mokem.

Co vše se počítá k prohřeškům a protivení se pravidlům Hubertovy jízdy:

- pád jezdce či koně

- předjetí Mastra či Lišky

- odmítnutí skoku

- posilnění se alkoholickým nápojem

- nekolektivní chování k ostatním jezdcům

- neposlušnost koně (jezdce)

- nevhodné či špinavé ustrojení jezdce

- špatná či špinavá výstroj koně

- ztráta nebo rozbití části výstroje či části oděvu

- opuštění či vychýlení se z dané trasy

- vykonávání tělesné potřeby na místech, která k tomu nejsou určena

- špinavý kůň

alt

Bezpečnostní pravidla Hubertovy jízdy:

- Zvažte své jezdecké dovednosti a dovednosti svého koně absolvovat náročnou trasu Hubertovy jízdy. Přestože se vydáte na Hubertovu jízdu v lotu pro začátečníky, pamatujte na to, že stádový pud koní bude sílit s počtem koní v lotu. Položte si otázku zda je Váš kůň natolik klidný, aby zvládl zátěžové situace jako je například kolem prchající cizí kůň.

- Dodržujte bezpečné rozestupy mezi koňmi.

- Dbejte pokynů Mastra.

- Koně, kteří kopou, by měli mít v ocase červenou mašličku a měli by se držet vzadu lotu.

- Temperamentní koně s potřebou být vepředu nechť se drží za Mastrem.

- Vhodně zvolené oblečení s ohledem na podzimní počasí i náročnost terénu je nezbytnou součástí Hubertovy jízdy. Zároveň by však mělo být reprezentativní, čisté a z hlediska jízdy na koni bezpečné. Zvažte, zda budete riskovat úraz bez ochranné přilby. Jezdecké boty jsou vhodnější pevné, doplněné o chapsy či mini chapsy.

- Nejezděte na koni, kterého dobře neznáte.

- Snažte se myslet i za ostatní jezdce a jejich koně a  předvídat situace, které by mohly nastat.

- Zvolte takovou výstroj, kterou kůň zná, která je plně funkční, čistá a bezpečná.