Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak (ne)podávat koním pamlsky

28. 6. 2015

 My se zaměříme na samotné podávání pamlsku. Pamlsek bychom neměli koni dávat jen tak z plezíru, když si ráno nakráčíme do stáje. Pamlsek slouží jako odměna - odměna za práci. Může nám  pomoci při tréninku v posunu vpřed, může však také velmi nabourat a uškodit našemu vztahu s koněm. A bez dobrého základu - vztahu založeném na respektu a důvěře (tyto dvě věc nelze od sebe oddělit) se neobejdeme. Platí to pro všechny, ať už s koněm závodí nebo jezdí jen pro radost do přírody.

 

Pamlsek je pro koně motivací. Motivací k získání dalšího pamlsku. Takže chování, které podáním pamlsku chcete podpořit si kůň zapamatuje a toto chování vám pak bude nabízet. Pokud tedy podáváte pamlsky bez jakéhokoliv vašeho požadavku na koně, dosáhnete tím jedině toho, že první co bude kůň dělat, když vás uvidí, bude do vás strkat, prohledávat kapsy a dožadovat se své odměny za nic. Možná vám to bude zprvu připadal legrační, jak se sápe po vašich kapsách, ale nemusí dlouho trvat a kůň použije i své zuby nebo jiné prostředky, aby dosáhl svého. Tímto chováním vás jasně dává najevo svůj nerespekt k vám. Bez repektu není vztah - jak bylo zméněno již výše.

 

Postupně se dostáváme k jádru pudla - jak tedy pamslky správně podávat. Důležité je načasování - ihned po provedeném úkolu. Pamlsek vezmeme do uzavřené dlaně a přiblížíme k čumáku koně. Pokud se kůň bude na pamlsek hrnout, opět jej mírně oddálíme nebo necháme na místě, stále v uzavřené dlani tak dlouho, až se kůň otočí (aspoň mírně) na druhou stranu od ruky, pak dlaň otevřeme a se slovním povelem (ten si každý určí sám např. Na) pamlsek koni nabídneme. Toto je velmi důležité pro vaši bezpečnost i reakci koně na pamlsek. Naučíte si tak koníka nehrnout se na kokino, ale počkat na váš signál. Nejdůležitější je důsledné dodržování podávání pamlsků. Po pár opakováních bude kůň vědět, že  odměna přijde, pokud bude trpělivý a jemný.

Jedna taková maličkost vám může pomoci vyřešit velký problém.